تغذیه آبزیان و اهمیت آن در آبزی پروری

تغذیه آبزیان و اهمیت  آن در آبزی پروری  :

🔹همه ی جانوران برای تامین انرژی مورد نیاز خود نیازمند به جذب موادی از طبیعت هستند. گیاهان مواد معدنی را از خاک گرفته و در کنار آن با نور خورشید انرژی مورد نیاز خود را به دست میاورند، گیاهخواران با تغذیه از این گیاهان و گوشتخواران با تغذیه از جانوران دیگر. آنچه مسلم است این است که هیچ موجودی در طبیعت وجود ندارد که بتواند بدون تغذیه صحیح رشد کند و آبزیان نیز از این قائده مستثنی نیستند.

🔹آبزیان از نظر طیف غذای مصرفی به سه دسته ی گیاهخوار، گوشتخوار و همه چیزخوار تقسیم میشوند. تغذیه یکی از مهم ترین مسائل در پرورش آبزیان است و در این نوشتار به بررسی تغذیه صحیح آنها و چرایی اهمیت تغذیه ی صحیح در رشد آبزیان پرورشی می پردازیم.
این مسئله کاملا در مورد آبزی پرورشی نیز صادق است. کشاورز میخواهد ماهی و میگو پرورشی حداکثر رشد ممکن را در کمترین زمان ممکن داشته باشد پس باید غذایی را انتخاب کند که بیشترین مواد مغذی ممکن را با کمترین حجم ممکن دارا باشد. یکی از دلایلی که غذاهایی مصنوعی بازده بهتری برای ماهی و میگو پرورشی دارند چرا که غنی شده اند، در مقابل غذا های زنده و یا طبیعی به اندازه ی غذا های طبیعی از نظر مواد مغذی متمرکز نیستند.
علاوه بر این غذاهای مصنوعی از نظر شناور بودن و یا فرو رقتن در آب نیز انواع مختلفی دارند (شناور، غوطه ور و پلت ) و میتوانند نیاز همه ی گونه های ماهی و میگو پرورشی را به انواع مختلف غذا برطرف کنند

 

🔹خاصیت دیگر این غذا های مصنوعی توانایی افزودن دارو و ویتامینبه آنهاست چرا که خشک بودن دانه های آنها توانایی جذب داروی مایع و روغنی را به آنها میدهند و بستری خوب برای انتقال دارو و مواد افزودنی مورد نیاز آبزیان را در اختیار آبزی پرور قرار میدهد.

 مسئله ی دیگر آلودگی های زیستی مربوط به تغذیه ی آبزیان پرورشی به خصوص در سیستم های متراکم و نیمه متراکم اتست با غذای طبیعیست. غذا های طبیعی مانند کرم، احشا بدن و ماهی های دیگر مانند ساردین میتوانند در صورت فاسد شدن آلودگی بسیار بیشتری در آب ایجاد کنند و از آنجایی که در سیستم متراکم  مقدار ماهی و میگو بیشتری در آب کمتر وجود دارد هرگز نمیتوان مقدار غذای مورد نیاز برای تغذیه این مقدار آبزیان با غذای طبیعی را وارد آن حجم اندک آب کرد. در نهایت گسترش روزافزون آبزی پروری به مرور استفاده از غذای طبیعی را به سمت منسوخ شدن پیش می برد و همه میدانیم به زودی روزی خواهد رسید که دیگر غذای طبیعی پاسخگوی نیاز هیچ مزرعه ای نخواهد بود چرا که سیستم های غیر متراکم و نیمه متراکم کاملا از دور خارج شده اند.

جهت اطلاعات بيشتر و تهيه محصولات با ما در تماس باشيد.