پرورش ماهی به شیوه متراکم

پرورش ماهی  به شیوه متراکم در استخرهای پیش ساخته

🔹با استفاده از مدیریت تولید در روش های مدرن پرورش ماهی، میتوان مقدار قابل توجهی از هزینه های تولید را کاست. یکی از این روش ها استفاده از استخرهای دایره ای شکل پیش ساخته برای پرورش ماهی است که در تولید صنعتی ماهی پرورشی میتواند مزایای فراوانی برای تولیدکننده نسبت به روش های رایج مورد استفاده به همراه داشته باشد. استخرهای مدور میتوانند مخزنی عالی برای نگهداری از ماهی پرورشی باشند چرا که میتوان با استفاده از به وجود آوردن یک جریان یکنواخت درون آنها یک فضای همگن برای تمامی ماهی ها ایجاد کرد، شرایط بهداشتی و تغذیه ی ایده آل را برای آنها فراهم کرد و میتوان در آنها سریعا و به طور یکنواخت فضولات، ضایعات غذا و دیگر ذرات معلق جامد را در یک نقطه جمع کرده و از آب خارج کرد. نحوه ی جایگیری ورودی و خروجی آب در این استخرها به گونه ایست که با ایجاد جریان یکنواخت، علاوه بر اینکه نیاز برخی ماهی های پرورشی را به جریان مداوم آب برطرف میکند، فضای بسیار کمتری نسبت به روش های سنتی اشغال میکند و بیشتر از استخرهای خاکی یا بتنی قابل تجهیز با فناوری های جدید مربوط به آبزی پروریست لاجرم هزینه های کارگری در استفاده از سازه های مدور پیش ساخته کاهش چشمگیر میابد.

پرورش ماهی

🔹مسئله ی دیگر امکان پیاده سازی متدها و راهبرد های مدیریت تولیدی و پرورشی در این استخر هاست. تکنیک های پرورش مختلفی وجود دارند که امکان پیاده سازی آنها در سامانه های سنتی یا وجود ندارد یا بسیار سخت تر از اجرای طرحی مشابه دراستخرهای پیش ساخته مدور است. مقایسه ی روند اجرای تکنیک هایی مانند برداشت لایه ای که منجر به افزایش نهایی ظرفیت تولید میشوند در استخرهای خاکی سنتی و استخرهای پیش ساخته مدور مثال مناسبی برای این برتری سامانه های جدید نسبت به روش های سنتیست.
مسئله دیگر کنترل مرگ و میر است. در استخرهای پیش ساخته مدور به علت کمتر بودن حجم آب و امکان بررسی مستمر و لحظه به لحظه ماهی ها میتوان بسیار سریع تر از سامانه های سنتی از شیوع بیماری ها پیشگیری کرد و در صورت ایجاد بیماری به علت حجم کمتر آب میتوان با صرف هزینه ی بسیار کمتر نتیجه بسیار بهتر و سریع تری دریافت کنید. امکان کنترل کیفیت آب ورودی و خروجی، استفاده از انواع دستگاه های بهبود کیفیت آب و عدم امکان ورود ماهی های متفرقه از آب های دیگر به استخر پیش ساخته شما، همه و همه در کاهش ضریب مرگ و میر دخیلند. به علاوه امکان فرار ماهی از استخر به آب آزاد نیز در این روش وجود ندارد. در کنار موارد فوق اگر پرندگان ماهیخوار برای شما ایجاد مزاحمت میکنند، حل کردن این مشکل برای یک استخر تولید متراکم 10 متری بسیار ساده تر از یک استخر 5 هکتاریست.
🔹در کنار موارد فوق مسائل مختلف دیگری میتوانند برای تولید کننده ای که از استخرهای پیش ساخته به جای استخرهای سنتی استفاده میکند تعیین کننده باشد. مثلا در صورتی که مرگ و میر به هر دلیل طبیعی و یا غیر طبیعی به وقوع پیوسته و قابل پیشگیری نباشد لاشه ی تلفات ماهی ها در استخر های پیش ساخته مدور به سهولت بسیار بیشتری قابل جمع آوریست. وجود این لاشه ها در آب باعث آلودگی آب، تغییر سطح آب و مسدود شدن خروجی های آب در موارد خاص میشود. همین مسئله درمورد پسمانده ی غذا نیز صادق است، خارج کردن این اضافات از آب در حفظ بهداشت آن اهمیت شایانی دارد، از طرف دیگر در استخر های پیش ساخته، سیستم مدار بسته گردش آب این امکان را به پرورش دهنده میدهد تا این مواد غذایی اضافه و فضولات جامد را از آب خروجی جدا کرده ، خشک کرده و انبار کند. این مواد بعدا به عنوان یک کود مقوی برای تخم های ماهی قابل استفاده است.

جهت اطلاعات بيشتر و تهيه محصولات با ما در تماس باشيد.