پودر ماهی

📌پودر ماهی  چیست؟
پودر ماهي محصول جامد فرآوري شده‌اي است كه از آبگيري، پختن، جداسازي، خشك كردن و آسياب ماهي يا ضايعات آن به دست مي‌آيد. پودر ماهي سطح بالايي از اسيدهاي آمينه اصلي نظير ليسئين دارد كه در توليدات دانه‌اي كه غذاي اكثر حيوانات است كم يافت مي‌شود. در ادامه با وبسایت وبی همراه باشید.
همچنين، اسيدهاي آمينه ميتونين و سيستئين با محتوا و قابليت هضم و ارزش غذايي بالا دارد و شامل ويتامين‌هاي دسته B نظير B12 و B2، كولين، نياسين، اسيد پانتوتيك و ريبوفلاوين می‌شود و منبع خوبی براي كلسيم، مس، آهن، فسفر و مقدار ناچيزي از مواد معدني ديگر است.
پودر ماهي بر اساس مقدار پروتئين، چربي، رطوبت، خاكستر و ازت آزاد آن به درجات مختلفي از نظر كيفي تقسيم مي‌شود. هرچه مقدار پروتئين زيادتر و ميزان چربي، رطوبت، خاكستر و ازت آزاد آن كمتر باشد، پودر حاصله مطلوب‌تر است.
روغن ماهي از پودر ماهي پس از مرحله پختن استخراج مي‌شود و به دليل داشتن اسيدهاي چرب اشباع نشده و امگا-3 در سلامت غذاي انسان نقش بسيار مهمي را ايفا مي‌كند.

پودر ماهی

روغن به دست آمده از فانوس ماهيان داراي بوي ملايمي بوده و ارزش يد آن 117- 116 و ميزان نرخ اسيد چرب آن 2.1-2 است. پايين بودن ميزان اسيد چرب اشباع نشده آن موجب ثبات بيشتر پودر و روغن فانوس ماهي شده كه در بخش پرورش آبزيان اثرات مهمي در رشد و طعم لذيذ آن خواهد داشت.

📌کاربرد پودر ماهی

پودر ماهي به عنوان منبع غني پروتئين در تغذيه دام، طيور و آبزيان نقش بسزايي دارد. در حال حاضر، اين محصول در صنعت مرغداري كه دومين صنعت كشور است، مصرف فراواني داشته و حدود 12- 6 درصد از ماده تشكيل‌دهنده دانه مرغ را در برمي‌گيرد. همچنين، در سال‌هاي اخير اين ماده در سر سفره غذاي انسان‌ها نيز به طور مستقيم حضور پيدا كرده است.
روغن ماهي نيز همانند پودر ماهي در صنعت پرورش حيوانات به‌ويژه آبزيان نقش مهمي را داراست و باعث افزايش رشد، ضريب تبديل خوراك (FCR) و مقاومت در برابر بيماري مي‌شود.
پودر ماهی
 
استفاده تركيبي از پودر و روغن ماهي در پرورش آبزيان باعث رشد چشمگير آن‌ها، كاهش هزينه‌هاي توليدي و حفظ و بهبود طعم ماهيان خوراكي مي‌شود.
بر اساس آمار ارائه شده از شركت هاي مهم پرورش آبزيان در جهان، رژيم غذايي مورد استفاده آن‌ها داراي 54- 25 درصد پودر ماهي و 32 – 25 درصد روغن ماهي است.

📌کاربرد روغن ماهي
 🔹مصرف خوراكي براي انسان
 🔹مصرف دارويي
  🔹توليد لوازم آرايشي و بهداشتي (از قبيل صابون و …)
  🔹صنعت رنگ‌سازي

جهت اطلاعات بیشتر و تهیه محصولات با ما در تماس باشید.